SOPRON DÍCSÉRETE

Sopron, te lelkünk éltető láng!
Hű őr az ősi végeken,
Erőt adó múlt, szép jelen
És ébredő jövő.
Új évezred vár, ám harcát ne féld!
Zengd, hittel zengd velünk a Hűség énekét!
Fenyves süvít és cseng a csermely
A lágy lankákon rőt borág
Igéri édes új borát,
A boldog áldomást.
Hiába dúl szél, és tör-ver a jég
Zengd, hittel zengd velünk a Hűség énekét!
Kőcsipkés ódon várfalakból
A lélek lángja fellobog,
És zúgják tornyos templomok
Az Úr dicséretét.
Új évezred vár, ám harcát ne féld!
Zengd, hittel zengd velünk a Hűség énekét!
( Sarkady Sándor verse )

WELCOME TO MY WEBSITE !

2008. október 29., szerda

A város címere

Sopron nyugat-magyarországi város, a Fertő-tótól délre, a Soproni-hegység aljában az Ikva patak mentén.
A város címere: álló, háromszögpajzs vörös mezejében ezüst pecsétnyomat látszik, melynek kettős ezüst körgyűrűjében, a pajzsfőbe rajzolt máltai kereszttől indulva capitalis írással "SOPRON CIVITAS FIDELISSIMA" körirat olvasható (Sopron a leghűségesebb város). A pecsét képmezejében ezüst kváderkövekből emelt vár lebeg védőfalán öt fekete gótikus ablakkal, a falkoronán öt védőorommal. A védfalból két alacsonyabb, egy-egy ablakkal megbontott torony között középütt, egy magasabb két ablakú torony növekszik. Mindhárom torony ostrompárkányzata háromormú. A pajzsfő jobb oldalán négyágú arany koronát viselő szembenéző, vágott női fej jelenik meg arany glóriába foglaltan, baloldalában pedig szintén arany glóriában dús bajuszú és szakállú, vágott arany férfifő látszik. A pajzstalpban jobbra hajló, jobbra rövidebb, balra hosszabb lombú arany olajág lebeg. A városcímer uralkodó motívuma a pecsétkép, melynek köriratát az 1921 decemberi -- a Magyarországhoz csatlakozás mellett döntő -- nép-szavazás után 1922-ben az országgyűlés így iktatott törvénybe (29.tc.). Ez a hűség azonban sokkal régebbi keletű.
Már a 10-11. századtól - emléküket máig helynév őrzi - lövérek (íjászok) őrzik erre az ország határait, sőt 1071-ben a soproni dandárok (agmina) Jan ispán vezérletével még a déli (szerémségi) honvédő harcokban is részt vesznek. "Köszönetet érdemlő hűségükért" erősíti meg már 1277-ben IV. László a város polgárainak kiváltságait. 1440-ben is a legitim uralkodó, a csecsemő V. László pártját fogják. Mátyás király pedig 1483-ban hálából saját királyi házát ajándékozza a városnak. A török időkben fontos utánpótlási bázis, olykor királyi (1625: III. Ferdinánd) máskor királynéi (1622: Eleonóra; 1681: Eleonóra) koronázó város, ugyanezekben az években országgyűlési székhely is. Mindezek szerves következménye az 1921-es választás és az 1922-ben elnyert, törvényileg szentesített cím. A pecsétképet alkotó vár a város több ezer esztendős történetét idézi fel. Vidéke ősidők óta lakott, várát - amely a mai Erdburger (Földvári) - dűlő-ben állhatott - a kelta-kor előtt építhették, ugyanis kelta neve Scarbantia már "szétszórt, elpusztított erősséget" jelent. Ezt az elnevezést a rómaiak is átvették és a várost Pannónia egyik legvirágzóbb településévé fejlesztették. A 4. század végétől lehanyatlott, de hogy soha el nem néptelenedett, bizonyítja 845. évi említése, Oudinburch, e név ugyanis a kelta elnevezés német tükörfordítása. Városfalával, bástyáival, tornyaival, gótikus és azóta átépített templomaival, kolostoraival, iskoláival, középületeivel és műemlékeivel Sopron legépebben fennmaradt városunk, sőt magistratusának teljes okleveles anyaga is megőrződött a mai napig.
A kapu nélküli városfal a polgárok öntudatát, autonómia igényét, évezredes önvédelmi beidegzettségét, összetartozás-tudatukat, egészséges lokálpatriotizmusukat fejezi ki, a fal és a tornyok nyitott ablakai ugyanakkor a nyitottságot, minden új, épületes törekvés befogadásra való készséget, a világra tárulkozást mutatja. A pajzs pecsétképen kívüli motívumai a hazai Szűz Mária-kultusz jegyében fogantak. A koronás Mária különlegesen megrajzolt képe a lorettói litánia "Regina"-ciklusát idézi, annak is számunkra legfontosabb, csak Magyarországon felhangzó elemét a "Magyarország Nagyasszonyát" (Patrona Hungariae) . A (mennyei) arany olajág is őt jelképezi, aki a "Béke Királynéja" (Regina Pacis). És mivel legszentebb szerepe, hogy ő volt "Istennek Szent Anyja" (Sancta Dei Genetrix), értelemszerűen került Jézus Krisztus ugyancsak míves portréja a bal pajzsfőbe.
forrásanyag: sopron.hu

Nincsenek megjegyzések: